Düğün Fotoğrafçısı, Serhan Serter Photography :: Hakkımda

Serhan Serter

Serhan Serter

1977’de İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde İngilizce İşletme yüksek lisans programını tamamladı. Ardından İngiltere’de işletme eğitimi aldı.

Akademik eğitimlerinden sonra yaklaşık 7 sene süren özel sektör hayatında aklında, fikrinde ve eyleminde hep fotoğraf vardı. Dedesinden kalan Kiev marka makine ile çocukken başlayan fotoğraf yolculuğu, yine baba yadigârı olan EOS 5 ile devam etmekteydi.

Özel sektörde çalışırken gerçekleştirdiği profesyonel çalışmalar ve sergiler O’na yetmedi ve 30 yaşında kendini tamamen fotoğrafa adamaya karar verdi. Aynı dönemde, halen devam etmekte olduğu Okan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak dersler vermeye başladı.

Hayatı görme ve gösterme, yaşanmışlıkları yoğurarak ifade edebilme köprüsü olarak gördüğü fotoğraf sanatında düğün fotoğrafçılığına gönül verdi. Düğünün coşkusunu kendi enerjisiyle birleştirerek yüzlerce çiftin en mutlu günlerinin tanığı oldu. Kendi iç dünyasından süzülerek yola çıkıp izleyicilerin iç dünyalarına misafir olan fotoğraflarında düğünün heyecanını paylaştı.

Düğün fotoğrafçılığı alanındaki bilgi ve deneyimini sadece üniversite ortamında değil başka mecralarda da paylaşmak için yollar aramaya başladı. Önce, Türkiye’nin ilk ve tek resmi düğün fotoğrafçıları platformu olan Düğün Fotoğrafçıları Derneği’ni kurdu. Halen kurucu yönetim kurulu başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Sadece ulusal değil, uluslararası alanda da çalışmalar yaptı. Dünyanın önde gelen düğün fotoğrafçılığı kuruluşlarından olan PWS’in (Photo Wedding Stories) Türkiye resmi temsilciliğini üstlendi. Türkiye’nin ilk Uluslararası Düğün Fotoğrafçılığı Semineri’ni düzenleyerek eğitim verdi. Yine ülkemizde ilk olarak yurtdışından hocalar getirerek uluslararası eğitimleri organize etti.

Türkiye'de "düğün fotoğrafçılığı" markasına akademik bir altyapı oluşturma çalışmaları yaparak yurdumuzda düğün fotoğrafçılığı atölye eğitim sisteminin kurucusu ve ilk hocası oldu.  Günümüzde çeşitli atölyelerde eğitim vermekte olan hoca ve eğitimcilerin büyük kısmı Serhan Serter'in eski öğrencilerinden oluşmaktadır. 
 
Dünyanın en iyi ışık markası olan PROFOTO'nun ve en iyi aksesuar markası olan LASTOLITE'nin Türkiye düğün fotoğrafçılığı elçisidir. Ayrıca Dünyanın üst düzey dijital arşivleme markası olan LACIE'nin Türkiye marka elçisidir. 

Son olarak, bir dünya devi olan CANON ile anlaşma yaptı. Ülkemizde ilk olarak "Canon Türkiye Resmi Düğün Fotoğrafçılığı Temsilcisi" olarak seçildi. Canon Düğün Fotoğrafçısı olarak çeşitli eğitim ve organizasyon programları yapmaya devam etmektedir. 

Aynı zamanda Serhan Serter  Academy markası altında Ulusal ve uluslararası alanda düğün fotoğrafçılığı atölye ve seminer eğitimleri vermeyi sürdürmektedir. 

Fotoğraf Dergisi'nde "Düğün Fotoğrafçılığı" konulu yazıları ile köşe yazarlığı yapmakta ve düzenli olarak makaleleri yayınlanmaktadır. 

Evli ve bir çocuk babası olan Serhan Serter amatör ruhunu kaybetmeden profesyonel düğün fotoğrafçılığı ve eğitmenliği yaparak mutlu ve bahtiyar bir hayat sürmektedir.

Photography Wedding Stories Düğün Fotoğrafçıları Derneği Okan Üniversitesi
<!-- .pencere biter -->